Чума м’ясоїдних
Чума м’ясоїдних (хвороба Карре) – Висококонтагіозна вірусна хвороба м’ясоїдних тварин, характеризується лихоманкою, гострим катаральним запаленням слизових оболонок, шкірною екзантемою, пневмонією та важким ураженням нервової системи.
Збудник:РНК-вірус із сімейства параміксовірусів, має близьку спорідненість з вірусом кору людини і вірусом чуми великої і дрібної рогатої худоби. Збудник стійкий до дії зовнішніх факторів: на сонячному світлі зберігає активність до 10-14 год, при температурі мінус 20 ° С зберігається в органах загиблих тварин до 6 місяців, у крові – до 3. У приміщеннях та на одязі-кілька днів. хворих тварин (кал, слиз) у зовнішньому середовищі при температурі 4 ° С вірус зберігається 7-11 днів, при 100 ° С гине миттєво. Для дезінфекції використовують 2%-ний розчин їдкого натру та численні дезінфікуючі засоби.
Джерелом збудника інфекції є хворі та перехворілі тварини, що виділяють вірус у зовнішнє середовище зі виснаженнями з носа, очей, зі слиною, сечею та калом. Собаки, що перехворіли на чуму і не мають клінічних ознак, виділяють вірус у довкілля до 3 місяців. Резервуаром вірусу в природі є в основному дикі м’ясоїдні, але в окремих випадках можуть бути інші види тварин. Реєструється будь-якої пори року, але найчастіше навесні та восени. Летальність складає 80-90%.
Зараження. Для чуми м’ясоїдних характерні в основному 2 способи зараження (проникнення збудника інфекції в організм): оральний та аерогенний (респіраторний). Зараження собак відбувається при прямому або непрямому контакті з хворими або перехворіли тваринами, через інфіковані об’єкти зовнішнього середовища (корми, вода, повітря, виділення хворих тварин та різні предмети догляду за ними. Інкубаційний період хвороби становить 3-7 днів, хоча в окремих випадках може досягати 2-3 місяців.
Симптоми: Чума м’ясоїдних нерідко проявляється в асоціації з іншими збудниками хвороб: аденовірозом, корона- та парвовірусним ентеритом, інфекційним гепатитом та ін. При важких формах чуми спостерігаються секундарні бактеріальні інфекції (коки, сальмонели та ін.). Чума може протікати надгостро (блискавично), гостро, підгостро, хронічно, а також типово та атипово. Надгострий перебіг хвороби характеризується раптовим підйомом температури тіла до 40-41°С, значним пригніченням тварини, відмовою від корму, гострим ринітом та кон’юктивітом. Потім різко настає коматозний стан, і тварина гине на 2-3 день. Гострий і підгострий перебіг хвороби триває 2-4 тижні і характеризується великою різноманітністю симптомів. У дорослих собак із сильною імунною системою чума може проявитися лише лихоманкою та пригніченням загального стану, у таких випадках хвороба триває 3-5 днів та закінчується одужанням.
- Легенева (респіраторна) – характеризується важкими ураженнями дихальної системи: спочатку верхніх, а потім нижніх дихальних шляхів.
Кишкова (гастроінтестинальна форма)-проявляється серйозним ураженням травної системи, у тому числі гострим гастроентеритом, і супроводжується відмовою від корму, блюванням, а також проносами та запорами. - Нервова – характеризується важкими, часто незворотними ураженнями нервової системи, які найяскравіше виявляються наприкінці хвороби. У початковій стадії захворювання спостерігають короткочасне збудження, хворобливий, тривалий гавкіт, судомні скорочення, паралічі передніх та (або) задніх кінцівок, порушення координації руху.
- Шкірна (екзантематозна) – характеризується крім загальних клінічних симптомів хвороби появою дрібних червоних плям на внутрішній та (або) зовнішній поверхні стегон, черевній стінці, вушних раковинах. Надалі на місці плям утворюються бульбашки, наповнені прозорим або гнійним вмістом, які потім лопаються, засихають і відпадають.
- Змішана – проявляється у тварин великою різноманітністю клінічних ознак, перерахованих вище.
Діагноз: Для лабораторної діагностики чуми м’ясоїдних, зокрема для індикації (виявлення) збудника та його ідентифікації (визначення видової приналежності) застосовують імунофлуоресцентний аналіз (ІФА) або реакція зворотної транскриптази для якої забирають мазки з кон’юнктиві, трайлі.
Профілактика: Для специфічної імунопрофілактики чуми м’ясоїдних застосовують закордонні асоційовані вакцини ( Вангард-5; Гексадог, Нобівак DHPPi та ін.).